A japán enteriőr alapjai
A nyugodt Japandi dizájn esztétika, amely a japán és skandináv stílust ötvözi, egyre népszerűbb. Ez a békés megközelítés a lakberendezésben a pihentető környezet megteremtésére otthoni környezetben, a két régió kulturális etoszát keverve egyetlen technikába. Azonban a Japandi teljes megértéséhez először meg kell érteni mindkét régió alapvető dizájnelemeit.
Most koncentráljunk a japán dizájnra.
A japán dizájn egyszerűségre és a természethez való kapcsolatra épül, tiszta vonalak, durva textúrák, semleges színpaletta és minimális stílus jellemzi. Keiji Ashizawa, a tokiói Keiji Ashizawa Design építész és terméktervezője szerint a szó, ami elsőként többniyre eszünkbe jut a japán esztétikával találkozva, az a harmónia. "Mindig próbálunk harmonizálni. Harmonizáljuk a színpalettát és az anyagokat" - mondja Ashizawa, hangsúlyozva a komplementer árnyalatok és textúrák fontosságát.
Az egyszerűség is kulcsfontosságú, mondja Masa Kaneko a Crafits Design Studio és az Ippin Project brooklyni irodájából. "Az 'egyszerű' a kulcsszó, nem csak a lakberendezésben, hanem az építészetben, termékekben, divatban stb." - mondja. A japán dizájn, ellentétben a nyugati elképzeléssel, amely sokszor a bútorok alkalmazását szorgalmazzák, inkább a kevesebb díszítést preferálja. Más szóval, a japán lakberendezés azt az elvet követi, hogy kevesebb több.
A japán dizájn áthatja az ország zöld kertjeit és építészetét is. "Ez egy csodálatos kultúra" - mondja Ashizawa, utalva a kertekre és azok időtlen szépségére. "Ma is ugyanolyan gyönyörűek, mint 600 évvel ezelőtt voltak."
Japán belsőépítészeti alapelvek
1. Használjon természetes anyagokat és textúrákat
Szeretné megragadni a japán helyek nyugalmát? Válasszon tömör, természetes anyagokból készült tárgyakat, beleértve a fát, a követ és az üveget. Kaneko szerint a fa fontos szerepet játszik, mert hagyományosan "visszafogott a színek használata". Azt tanácsolja, hogy "világos, természetes fát használjon, kevés vörössel, például nyírt vagy fehér tölgyfát". Mind a mennyezetet, mind a padlót gyakran takarják a fa táblák.
2. Használjon semleges színpalettát!
A hagyományos japán belsőépítészetben "a falak fehérek vagy világos bézs színű vakolattal vannak borítva" - mondja Kaneko. Amikor szín jelenik meg, az általában a természetből származik, és gyakran mutat egy finom átmenetet, mondja Ashizawa. "Nem használok tökéletes fehéret: árnyalt fehéret használok" - mondja. "Néha olyan fehéret, ami a padlóval harmonizál, és van benne egy kis barna."
3. Hozza be a kültéri elemeket a beltérbe!
A japán építészet arról híres, hogy összekeveri a belső és külső teret. Helyezzen be padlótól mennyezetig érő ablakokat és tolóajtókat, hogy lássa a kertet, és beengedhessen friss levegőt. "Menjen ki az 'engawa' [veranda] teraszra, és élvezze a kert látványát. Élvezze a kilátást a 'yukimi shoji' ablakból, és hassa át a természetet" - mondja Kaneko. A zöld kertek a tervezés aktív részét képezik.
4. Csökkentse a 'zajt', a zűrzavart!
"A 'zaj' fontos szó" - mondja Ashizawa, "próbálom elkerülni a zajos dolgokat. A világ most eléggé zajos, a mobilunk is folyamatosan aktív, sok zaj van a fejünkben. Tervezéssel kevesebb zajt lehet létrehozni, nyugodt érzést lehet kelteni. A legjobb tanács? "Tegye egyszerűvé." Ashizawa számára a kisebb rendetlenség több szabadságot jelenthet. "Mindig maradjon egyensúlyban" - hangsúlyozza.
5. Jelenítsen meg szimbolikus dekorációkat!
Japánban a díszítéseket szimbolikusan, nem rendszertelenül, és szándékkal helyezik el. "A hagyományos japán stílusú szobáknak van egy alkóvja (tokonoma), amely a függő díszek (kakejiku) és az ikebana virágok helye" - mondja Kaneko. "A képeket és díszítéseket általában az alkóvban helyezik el. (…) Kedvenc kézműves munkájával való díszítés gazdagíthatja életmódját."
6. Használjon egyszerű bútorokat!
Azonos szabályokat kövessen a színpaletta és az anyagok terén, hogy az asztalokat, székeket és kiegészítőket harmóniában tartsa. Válasszon természetes anyagokat (ideális esetben világos fát vagy kerámia edényeket), alkalmazzon tiszta vonalak és minimális stílust. Az azonos tónusok és textúrák együttműködésével az esztétikai harmónia elérhető.
7. Használjon WASHI papírt és szobaelválasztókat!
A hálószobákban hangulatos fényt érhet el a mesteremberek által készített WASHI papír alkalmazásával. Ez a nyugtató textúra segíti a pihenést, különösen természetes fával, lámpákkal kombinálva. Az anyagot ajtókra és falakra is fel lehet használni. "A japán WASHI papírral készült ajtók vagy Kumiko fafaragással készített ajtók olyan műalkotások, amelyek természetesen illeszkednek az építészetbe, miközben a teret nagyon egyszerűvé teszik" - mondja Kaneko.
Hagyományos vs. modern japán dizájn
Mind a hagyományos, mind a modern japán belsőépítészeti stílusok minimális esztétikát jelentenek. "A régi házakat úgy alakították ki, hogy a fa oszlopokat és gerendákat a helyükön hagyták" - mondja Kaneko, megjegyezve, hogy a modern japán dizájn elegánsabb. "Ha az öreg japán stílust szeretné használni a japán egyszerűség megtartása mellett, használjon sötét színű fát a falakhoz vagy a bútorokhoz."