Leírás
Eiji Shisen: Chósei sen (Hosszú élet), ANTIK művészi alkotás
Japán művész által kézzel festett, ANTIK falitekercs (kakejiku)
Kakejiku kalligráfia
A kakejiku különleges, antik fali tekercs, kézzel készített művészi alkotás, egyedi és megismételhetetlen. A háttér selyem is kézzel készített. A papír yasen papír. Korából kifolyólag felszínén karcolások és enyhe piszkozódás látható.
Származási kor: 1900-1940
Származási hely: Japán
Anyaga: túlnyomó részt selyem és papír
A kakejiku teljes mérete:
... cm x ... cm
Súly:
... g
Az írásjegyek magyarázata
A kakejikukon levő írásjegyek sokszor nehezen olvashatóak a bonyolult írásmód miatt, sőt, nem ritkán csak sejtelmesen utalnak a művész kilétére - nem olyan egyértelműen, mint általában a nyugati festmények esetében. Szakértőnk a következőképpen magyarázza e kakejiku írásjegyeit:
Fő szöveg
長生仙 (Chósei Sen): a "Chósei Sen" egy kifejezés, amely hosszú életet vagy halhatatlanságot kíván. Gyakori kifejezés a kalligráfiai munkákban, amellyel tulajdonosának egészséget és hosszú életet kívánunk.
Aláírás
永字志仙 (Eiji Shisen): Az aláírás „Eiji Shisen” valószínűleg a művész álneve. Az "Eiji" az örökkévalóságot sugallja, a "Shisen" pedig magasra törő bölcsként értelmezhető.
A pecsétek jelentése
1.
Felső pecsét
• Tartalom: "永字" (Eiji)
• Jelentése: a pecsét valószínűleg a művész "Eiji Shisen" álnevét tartalmazza. Gyakori, hogy a kalligráfusok álnevüket használják a pecsétekben.
2.
Középső pecsét
• Tartalom: "不礙円通" (Fugai Entsú)
• Jelentése: Ez a buddhista kifejezés azt jelenti, hogy „akadálytalan és szabadon áthalad mindenen”. A pecsét tükrözi a spirituális témát vagy a művész filozófiáját.
3.
Alsó pecsét
• Tartalom: "永字仙" (Eiji Sen)
• Jelentése: A pecsét a művész "Eiji Shisen" álnevére utal. Megerősíti a mű aláírását.
Megjegyzés
A "kuzushi" (torzítás) mértéke a fő írásjegyeket illetően elég magas ennél a tekercsnél; így az majdnem olyan, mint egy absztrakt mű. A cél az, hogy a kalligráfia stílusát és vonásait értékeljük a konkrét üzenet helyett (mellett), és ehhez egy értelmes szöveg a közvetítő közeg.
*****
A kakemono 掛け物, ismertebb nevén kakejiku 掛け軸, egy japán tekercsfestmény vagy kalligráfia, amelyet általában selyemszövet élekkel szerelnek fel egy rugalmas hátlapra, így tárolás céljából feltekerhető. Ellentétben a makimonókkal, amelyeket egy sík felületen oldalirányban ki kell tekerni, a kakemonót a szoba belső dekorációjának részeként falra akasztják. Hagyományosan egy speciálisan értékes tárgyak bemutatására kialakított helyiség, az ún. tokonoma 床の間fülkében van kiállítva.
Eredete állítólag a Nara-korszakra (710-794) nyúlik vissza. Eleinte vallási célokra használták őket, fokozatosan sokféle dolgot ábrázoltak rajtuk. A teakultúra fejlődésével a hagyományos japán szalonok díszítőelemeként funkcionáltak. Az Edo-korszak (1603-1868) óta a kakejiku műalkotásként egyre értékesebbé vált.