A japán szake
Magyarul hol rizspálinkának, hol rizsbornak fordítják, de e kifejezések csak közel állnak az igazsághoz. A japánok nemzeti alkoholja valóban rizsből készül, de se nem bor, se nem pálinka, hanem szake 酒.
Magyarországon is egyre többen fogyszatanak szakét, japán éttermek mellett egyre több bolt polcain is megtallható. A szake rizs erjesztésével készül, amelyhez vízet adnak, illetve egy kódzsi nevű erjesztést segítő "adalékot", amely rizsből és erjesztőgombából áll.
Szakét a japánok 2500 éve isznak, de az első írásos emlékek "csak" 1700 évvel ezelőttről valók. Az európai sörhöz hasonlóan a szakét is először kolostorokban, templomokban gyártották, de az 1600-as évektől, a béke időszakától megnyílnak az első szake-műhelyek. Japános dolog, hogy mai napig működnek családi vállakozások azokból az időkből.
A szake minőségét a válogatott rizsszemek, ill. a víz tisztasága garantálja. A helyi források karaktere, ti. ásványi anyag tartalma meghatározza a szake minőségét.
A szake alkoholtartalma 16-18 százalék, és hozzávetőlegesen két hónapig érlelik. Hidegen és melegen egyaránt fogysztják, speciális kerámiákból öntik speciális kis csészékbe. Érdemes megkóstolni!