"Rohanó világunkban kell egy hely, ahol rend van..." Riport Istók Zsuzsa lakberendezővel
Mi a kapcsolatod a japandi stílussal és szerinted mik a stílus karakterjegyei?
Megjelenése óta nyomon követem a stílust, mert nagyon tetszik a letisztult funkcionalitása, harmóniára való törekvése. Ez a stílus a funkcionalitást tartja az egyik legfontosabbnak, alappillérének, amely számomra is nagyon fontos minden lakberendezési stílusban. Mint sokan mások, itt Európában én is inkább a skandináv designt ismertem, szerettem. A japandi stílus motivált arra, hogy a japán stílust is megismerjem, megszeressem...
Mi a kapcsolatod a japandi stílussal és szerinted mik a stílus karakterjegyei?
Megjelenése óta nyomon követem a stílust, mert nagyon tetszik a letisztult funkcionalitása, harmóniára való törekvése. Ez a stílus a funkcionalitást tartja az egyik legfontosabbnak, alappillérének, amely számomra is nagyon fontos minden lakberendezési stílusban. Mint sokan mások, itt Európában én is inkább a skandináv designt ismertem, szerettem. A japandi stílus motivált arra, hogy a japán stílust is megismerjem, megszeressem.
A funkcionalitása mellett nagyon szeretem a stílusban természetes, minőségi anyagok használatát, amellyel a természet szeretetét, tiszteletét sugározza. Jó megérinteni ezeket a tárgyakat, felületeket. Megjelenéséig szinte hiányoltam ezt a modern, funkcionális, a természetet ennyire tisztelő, szerető stílust. A japandi még sokak által nem elfogadott divatirányzat a lakberendezésben, pedig nagyon jól összehozza a japán minimalizmust és a skandináv tiszta vonalvezetésű designt, ill. a mind két stílusban használt természetes anyagokat.
Jellegzetes karakterjegyei:
- A minimalizmus, amely a felesleges díszítések helyett az egyszerűséget, funkcionalitást követi. A kevesebb több elvet követi.
- A funkcionalitás, ahol a praktikum fontosabb, mint a díszítés. Amelyben a tárgyak nem csak dísztárgyak, nem csak szépek, hanem azoknak funkciójuk van.
- Tiszta vonalvezetés, amely a nyugalmat és a harmóniát teremt.
- Természetes anyagok használata, amely melegséget, lágyságot visz az otthonokba, és megjeleníti a természet szeretetét.
- Kevesebb, de jobb minőségű bútorok használata. Minőségi, igényes bútorok használata. Kevesebb bútor, de az jól megtervezett elemeket tartalmaz, amelyek térbe állításával egyensúlyt és harmóniát teremtenek.
- Színhasználat, amely a semleges, természetes színeket használja (bézs, szürke, barna, fa természetes árnyalatai, fehér). Ritkán használnak egy-egy élénkebb, karakteresebb színt.
Hol látod a japandi magyarországi helyét a lakberendezésben, és miért gondolod, hogy van létjogosultsága?
A japandi nem csak lakberendezési stílus, hanem életfilozófia. Ám nemcsak azoknak ajánlott, akik e szerint az életfilozófia szerint élnek. Sokak életstílusához rendkívül jól passzol ez a modern stílus, amely természetes anyagai és letisztult formái által melegséget, harmóniát és nyugalmat árasztanak.
Nagyobb otthonokban kiemelkedően szép, átlátható, harmonikus tereket lehet létrehozni a japandi stílussal.A kisebb lakásokban viszont kifejezetten jól alkalmazható funkcionalitása miatt, amely elhagyja a felesleges „díszítésgetést”. Logikus és harmonikus rendet teremt. A kevesebb, de jobb minőségű bútorok, jól megtervezett elhelyezésével az otthonok tágasabbnak, letisztultabbnak tűnnek.
Létjogosultságát több szempontból is igazoltnak látom. Az átlagos lakások, házak alaprajzi mérete napjainkban csökken, egyre több kis lakás épül, ennek ellenére szeretjük az átlátható, letisztult nagy vagy nagynak látszó tereket. Az emberek számára egyre fontosabb a természet. Egyre többen egyre jobban vigyázunk rá. Egyre inkább előtérbe kerül az egészséges életmód. Ahol lehet kerüljük a műanyagot, a vegyi anyagokat, az eldobhatót, a könnyen tönkre menőt. Észrevesszük, értékeljük a régi tárgyakban a szépséget. Szeretünk érintkezni a természetes anyagokkal.Ez a stílus alkalmas egyensúlyt teremteni a modern és a hagyományos elemek között, napjaink életmódja és a természet között.
Rohanó világunkban kell egy hely, ahol rend van, mert igazán egy ilyen helyen tudunk kikapcsolódni, feltöltődni. A japandi stílussal ez a hely akár az otthonunk is lehet.
Mit tehetünk azért, hogy lakásunk hangulatába becsempésszük a japandit?
Természetesen az, hogy mit tegyünk, az minden lakásnál más és más, de általánosságban a következőket tudom ajánlani. Ezek közül mindenki a saját lehetőségei alapján tudja módosítani, saját otthona hangulatát, stílusát, kicsit vagy teljesen „japandissá” teheti.
Legfontosabb, hogy tegyünk rendet. Keressünk mindennek helyet. Amennyiben lehetőség van rá, minimalizáljuk a bútorok számát. Hozzunk létre nagy, letisztult, minimál stílusú tárolóhelyeket. A bútorokat, ha lehet rendezzük át úgy, hogy átlátható teret biztosítsunk. Amennyiben bútort kell vásárolnunk, akkor az már a stílusnak megfelelő legyen formailag és anyaghasználatban is. Minimalizáljuk a bútorokat, de ez ne menjen a kényelem rovására. Váljunk meg a nagyon díszes dekorációs tárgyaktól. Csomagoljuk el vagy ajándékozzuk el őket. Használjuk a stílusra jellemző színeket. Legkönnyebben ezt a természetes anyagból készült textilekkel tudjuk elérni (párna, pléd, szőnyeg, függöny, stb.). Használjunk puha lágy fényforrásokat, egyszerű, japán stílusú lámpákat. A növényekről se feledkezzünk meg, egy-egy ikebana vagy bonsai elhelyezésével. Vegyünk néhány japandi stílusú tárgyat (amelyeket szívesen használunk), és amelyek nagyon jól fognak érvényesülni az álltalunk létrehozott letisztult térben.
További info: profilakberendező