A japán teaszertartásról dióhéjban
A japán teaszertartás, vagy más néven „A Tea Útja” bizonyos japán teafajtáknak az előkészítésével és elkészítésével foglalkozó tradicionális, kulturális tevékenység.
A teának hosszú és gazdag hagyományai vannak a japán kultúrában, a teaszertartások, gyakorlata egészen a 9. századig nyúlik vissza. A teaszertartás a tea felszolgálásának és ivásának egy rendkívül rituális formája, precíz mozdulatokkal és etikettekkel, amelyek generációkon át öröklődnek.
Legismertebb változata az úgynevezett csanoju(茶の湯) vagy szadó, csadó (茶道), ami egy bizonyos japán teafajta, a macsa (抹茶) előkészítésének és elkészítésének folyamatát jelenti. Kevésbé elterjedt változat az úgynevezett szencsadó (煎茶道), ami leveles teával, szencsával (煎茶) foglalkozik.
Két alapvető formáját különböztetik meg, a nem-hivatalos (csakai, 茶会) és hivatalos (csadzsi, 茶事) teaszertartást.
A csakai rövidebb, kisebb létszámú és egyszerűbb alkalom, az emberek kisebb mennyiségű ételt, esetleg édességet fogyasztanak, az elkészített teák rendszerint enyhébbek.
A csadzsi sokkal hivatalosabb, szigorúbb összejövetelt jelent, együtt jár egy teljes tradicionális japán étkezéssel, édességekkel, erős, majd enyhe teákkal. Akár négy órán keresztül folyhat.