Leírás
Curu (Daru), ANTIK művészi alkotás
Japán művész által kézzel festett, ANTIK falitekercs (kakedzsiku)
Eredetire és régire vágysz? Válaszd ezt antik original függő tekercset, amely valamikor 1900 és 1940 között készült kézzel készített mestermű. Ha szeretnél lakásodba antik japán hangulatot, e régi tekercs méltó szimbóluma lehet a japán kultúra iránti vonzalmadnak.
A kakedzsiku különleges, antik fali tekercs, kézzel készített művészi alkotás, egyedi és megismételhetetlen. A háttér selyem is kézzel készített. A papír jaszen papír. Korából kifolyólag felszínén karcolások és enyhe piszkozódás látható.
Származási kor: 1900-1940
Származási hely: Japán
Anyaga: túlnyomó részt selyem és papír
A kakejiku teljes mérete: 58 cm x 127 cm
Súly: 360 g
Az írásjegyek magyarázata
A kakedzsikukon levő írásjegyek sokszor nehezen olvashatóak a bonyolult írásmód miatt, sőt, nem ritkán csak sejtelmesen utalnak a művész kilétére - nem olyan egyértelműen, mint általában a nyugati festmények esetében. Szakértőnk a következőképpen magyarázza a festmény jeleit:
A vörös pecsét vagy hanko a japán művészek hagyományos aláírási bélyegzője, és gyakran tartalmazza a művész nevét vagy álnevét. A munkájuk jelölésére használják, hasonlóan a nyugati művészet aláírásához.
A kakedzsikun daru (tsuru 鶴) látható, amely az ilyen műalkotásoknak tipikus és hagyományos témája. A daru a hosszú életet és a jó szerencsét jelképezi a japán kultúrában.
Első azonosított karakter: Az első kandzsi karakter a 玉 (tama), ami "ékszert" vagy "gyöngyszemet" jelent, és a japán nevekben gyakran előforduló karakter. Második karakter spekuláció: az alak és a megadott szövegkörnyezet alapján a második karakter lehet 鳳 (hō), ami a "főnix" rövidítése. A piros bélyegzőn (hankón) is ez a kandzsi látható. A karakter megfelelő egy darut ábrázoló kakejiku kontextusában, mivel mindkét madár jelentős és kedvező szimbolikát hordoz.
A kombinált név ehát a 玉鳳 , amelyet "Tamahō"-ként kell olvasni. Ennek a névnek kifinomult és szerencsés visszhangja van, ami illik egy olyan műalkotáshoz, amely olyan nemes teremtményt ábrázol, mint a daru.
Az ilyen műveken a név vagy álnév megválasztása gyakran magának a műalkotásnak a témáját vagy lényegét tükrözi. Ebben az esetben a "Tamahō" név hozzátesz a kakejikun ábrázolt daru eleganciájához és kedvező energiájához.
*****
A kakemono 掛け物, ismertebb nevén kakedzsiku 掛け軸, egy japán tekercsfestmény vagy kalligráfia, amelyet általában selyemszövet élekkel szerelnek fel egy rugalmas hátlapra, így tárolás céljából feltekerhető. Ellentétben a makimonókkal, amelyeket egy sík felületen oldalirányban ki kell tekerni, a kakemonót a szoba belső dekorációjának részeként falra akasztják. Hagyományosan egy speciálisan értékes tárgyak bemutatására kialakított helyiség, az ún. tokonoma 床の間fülkében van kiállítva.
Eredete állítólag a Nara-korszakra (710-794) nyúlik vissza. Eleinte vallási célokra használták őket, fokozatosan sokféle dolgot ábrázoltak rajtuk. A teakultúra fejlődésével a hagyományos japán szalonok díszítőelemeként funkcionáltak. Az Edo-korszak (1603-1868) óta a kakejiku műalkotásként egyre értékesebbé vált.