Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

"A japandi nem csak egy lakberendezési irányzat..." Riport Ferik Judit lakberendezővel

Keiko Japan -
"A japandi nem csak egy lakberendezési irányzat..." Riport Ferik Judit lakberendezővel

Mi a kapcsolatod a japán stílushoz és mi a japandihoz?

A történet a „Japán művészet” című könyvvel kezdődött, amelyet a szüleim könyvespolcán találtam gyermekkoromban. Emlékszem, azonnal magával ragadott ez az akkor még misztikusnak tűnő világ, és az elérhetetlen, gyökeresen más kultúra. Szüleim házában egyébként megfigyelhetők voltak a japandi stílusjegyek is, édesanyám például kedvelte a japán stílusú kerámiákat, és tucatszám gyártotta az ikebanákat. Egyértelmű volt, hogy az első, szeretett kislakásomat is „japános” stílusban szerettem volna berendezni, futonággyal, japán stlíusú tolóajtóval, ülőpárnákkal, bambusztapétával.

Ehhez képest a japandi stílussal jóval később találkoztam, már felnőtt fejjel, és lakberendezőként. Akkor még nem tudtam, miért vonzódom annyira ehhez a stílushoz, azonban ma már világos, hogy az otthonunk kialakítását tudatosan és tudattalanul is formáljuk. Az ember és a környezete kapcsolatban állnak egymással: úgy rendezzük be a tereket, és olyan elemekkel vesszük körül magunkat, amelyek tükrözik a belső folyamatainkat.

 

Véleményed szerint mik a japandi legfontosabb stílusjegyei?

A japandi (vagy skandi-japán) a nevéből is adódóan kétféle stílus keveréke. Ahhoz, hogy tökéletes legyen a két stílus kombinálása, olyan minimalista dizájnt kell létrehoznunk, amely egyszerre funkcionális és esztétikus. A skandináv kényelem és a japán szépség egyszerű (és néha tökéletlen) elemei szimbiózisában születik meg a japandi. Ez az időtlen stílus nagy hangsúlyt fektet az otthonos környezetre, a funkcionális elrendezésre, és a kiváló minőségű bútorokra. Fő jellemzői a tiszta, egyszerű vonalak, a bőséges természetes fény, a neutrális színek, valamint a természetes és fenntartható anyagok használata. Többnyire alacsony profilú bútorokat és kevés dekorációt alkalmaz.

Saját tervezésű japandi stílusú étkező

Mennyire népszerű a japandi Magyarországon, és miért látod szükségét, hogy az emberek megismerjék?

Természetesen leginkább a skandináv országokban (Dánia, Norvégia, Svédország) és Japánban a legelterjedtebb, hiszen innen eredeztethető. Bízom benne, hogy Magyarországon is hamarosan igen közkedvelt lesz ez a szerethető belsőépítészeti stílus. Szenvedélyesen kutatom a japandit, éppen ezért szívügyemnek érzem a szélesebb körben való megismertetését. Utazásaim során volt szerencsém elmélyülni a dán és a japán kultúrában egyaránt. Jelenleg egy nemzetközi japandi belsőépítészeti stílus továbbképzés keretében mélyítem tovább a tudásomat.

A japandi nem csak egy lakberendezési irányzat, sokkal inkább egy inspiráló életfilozófia, amely megtanít az egyszerűbb és tudatosabb életre. Ami ezt a stílust olyan vonzóvá és könnyen beilleszthetővé teszi sok belsőépítészeti projektbe, az az egyszerűség, az elegancia, és a környezetbarát megközelítés kombinációja. Mint ahogy a természet, a növények, a virágok és a fák integrálása szintén az alaptrendek közé tartozik. A japandi a minimalista ötleteket alkalmazza a tiszta és rendezett otthonok igényével, de barátságosan egyedi ízt ad hozzá. 

Az elmúlt években a fokozódó fogyasztás abba az irányba vitte a társadalmat, hogy az emberek már képtelenek megtapasztalni az egyszerű életörömöt, és harmóniában élni a természettel. Az otthoni rendetlenség az elménk rendetlenségét tükrözi. A természetes fény, a világos színek, és a vizuálisan zajmentes tér tudja csak biztosítani az elmének a kikapcsolódást és a pihenést. A japandi a nyugtató hangulatot és a harmóniát helyezi előtérbe, és megtanít bennünket arra, hogyan éljünk egészségesebben, és újra összhangban a természettel.

Ha szeretnénk akár kicsit kipróbálni a japandit, hogy fogjunk hozzá, hogy a hangulat megjelenjen otthonunkban?

E témában már számtalan cikket írtam, illetve a honlapomon felugró ablakból letölthető egy ingyenes tájékoztató füzet is, „Útmutató a japandi belsőépítészeti stílushoz” címmel. Ám ha röviden össze akarjuk foglalni, akkor a következőket mondhatjuk el:

1. Praktikusság és funkcionalitás mindenben – még a dekorációnak is hasznosnak kell lennie, nem csak szépnek.
2. Nyugodt és természetes színek, amelyek a természethez kapcsolódnak, kontrasztos kiegészítőkkel.
3. Sok fa az enteriőrben - alkalmazhatjuk a padlón, mennyezeten, falakon, ablakokon, ajtókon is.
4. Több textil, pl. len, pamut, juta, és zsákvászon – ezek mindegyikét használhatjuk.
5. Kerüljük a bonyolult formákat. A téglalapok és a kerekség sokkal jobban illeszkedik ehhez a stílushoz, mint az összetett formák.
6. Üdvözlendő az enyhe tökéletlenség, például az egyenetlenül felvitt vakolat, a texturált falak, vagy a durván faragott fából készült bútorok tökéletesen megfelelnek a japandi elképzeléseinek.

Szeretnél valamit még elmondani a Japandiról?

Mindig nyitott szemmel járok a világban, és a bútorok mellett figyelemmel vagyok a kiegészítőkre is, különösen igaz ez a japandi stílusú termékekre. Szerencsére rábukkantam egy igazi kincsre a hazai piacon, a Keiko Japán-ra! Prémium termékeik tökéletesen beilleszthetők a japandi enteriőrökbe, hiszen jellemző rájuk az egyszerűség és a letisztultság. Lakberendezési tárgyak közül meleg szívvel ajánlom a fali képeiket, textíliáikat, és csodaszép kerámiáikat, amelyek szintén megtalálhatók a palettájukon.

 

Képek
Az első képen egy saját tervezésű, japandi stílusú étkező látható.
A második képen egy saját tervezésű, japandi stílusú nappali látható.
Az utolsó kép egy az oldalamról ingyenesen letölthető tájékoztató füzet a japandiról.

További infó: ferikjuditdesign