MATSURI-A JAPÁN FESZTIVÁL

A matsuri szó eredete a kamihoz (神, sintó istenségek) kapcsolódik. Vannak olyan elméletek, amelyek szerint a matsuri szó a matsu (待つ) szóból származik, ami azt jelenti, hogy "várni (a kami leereszkedésére)", a tatematsuru (献る) jelentése "felajánlást tenni a kaminak" és a matsurau (奉う) jelentése pedig " engedelmeskedni a kaminak”.
A matsurik eredete a múltban gyökerezik, amikor a japán falvakban szertartások keretében ünnepelték például a termékenységet és a jó aratást. Az ókori Japánban a falu központi szerepet játszott, és a közös ünneplés elősegítette a közösségek összetartozását. A matsurik során bemutatott hagyományos táncok, zenék és szertartások nem csupán szórakoztató események, hanem mély spirituális és kulturális jelentőséggel bírnak, amelyek összekötik a múltbeli és a jelenlegi generációkat.
Becslések szerint Japán-szerte több ezer fesztivál kerül megrendezésre évente. 2024-ig ezen fesztiválok közül 33 szerepel az UNESCO szellemi kulturális örökség listáján. A leghíresebbek ezek közül a Hamani Matsuri, Gion Matsuri és az Awa Odori.
Hamani Matsuri, a cseresznyevirágzás fesztiválja
A hanami (花見, "virágnézés") a virágok mulandó szépségének élvezetének hagyományos japán szokása. A virágok (花, hana) ebben az esetben szinte mindig a cseresznye (桜, sakura) vagy ritkábban a szilva (梅, ume) virágaira utalnak. Március végétől május elejéig virágzik a cseresznyefa egész Japánban és január második hetében pedig Okinawa szigetén. A virágzási előrejelzést (桜前線, sakura-zensen) "cseresznyevirágfront" minden évben meghirdeti a Japán Meteorológiai Ügynökség. Mivel a virágzás csak egy-két hétig tart, ezt mindenki komolyan figyeli és ehhez igazítják a fesztiválokat. A Hanami Matsuri ünnepelt hagyomány, a természet iránti kulturális tiszteletet szimbolizálja. A mai Japánban a hanami többnyire abból áll, hogy napközben vagy éjszaka szabadtéri pikniket és partit rendeznek a sakurák alatt.
A hanami egy ősibb formája is létezik Japánban, amely inkább a szilvavirágzást helyezi a középpontba, amit szűken umemi-nek (梅見, szilvanézés) neveznek. Eredete a Nara-korszakra tehető (710–794), amikor az emberek kezdetben a szilvavirágokat csodálták. A hanami japán gyakorlata abból a kínai szokásból ered, hogy a szilvavirágfák alatt költeményeket olvastak és boroztak, miközben a virágokat nézték. Ezt a hagyományt vette át a japán elit is. Napjainkban ez a fajta hanami az idősebbek körében népszerű, mert nyugodtabbak és kevésbé zsúfoltak, mint az általában fiatalabbak részvételével zajló sakurapartik.
Kép forrása: Pinterest
Gion Matsuri
A Gion Fesztivál (祇園祭, Gion Matsuri) az egyik legnagyobb és leghíresebb fesztivál Japánban, minden évben júliusban kerül megrendezésre Kiotóban.
Ez a több mint ezeréves látványosság eredetileg tisztító rituálénak indult a csapások, szerencsétlenségek és betegségek elhárítására. Ma Kiotó történelmi utcáit a színek, a kultúra és a közösségi szellem kaleidoszkópjává alakítja.
A fesztivál leglátványosabb eleme a yamaboko. Ezek a figyelemfelkeltő, bonyolultan díszített, az utcák fölé tornyosuló járművek központi szerepet játszanak az ünnepségekben. Minden yamaboko gondosan fából készült, hagyományos szövetekkel, művészeti alkotásokkal, sőt néha bonyolult bábokkal van díszítve. Két fő típusa van: a „yama,” ami rövidebb és kézben viszik, és a „boko,” ami nagyobb és emberek csapata húzza. Hűen tükrözi a helyi mesterek ügyességét és elkötelezettségét, bemutatva a szépség és tradíció csodálatos összhangját.
Kép forrása: Pinterest
Awa Odori Matsuri
Az Awa Dance Festival (阿波踊り, Awa Odori) augusztus 12. és 15. között kerül megrendezésre. Ez Japán legnagyobb táncfesztiválja, amely évente több mint 1,3 millió turistát vonz.
A ren (連) néven ismert koreografált táncosok, énekesek és zenészek énekelve táncolnak és shamisen lant, taiko dob, shinobue fuvola és kane harang kíséretében vonulnak végig az utcákon. Az előadók hagyományos obon táncjelmezeket viselnek.
Az Awa Odori fesztivál a Bon Odori hagyományából nőtt ki, amelyet a Bon "Halottak Fesztiválja" részeként táncolnak. Ez a japán buddhista ünnep, ahol az elhunyt ősök szellemei meglátogatják élő rokonaikat néhány napra.
Kép forrása: Pinterest