Leírás
Brokátpontyok fenyőág alatt
Japán művész által kézzel festett, ANTIK falitekercs (kakejiku)
Eredetire és régire vágysz? Válaszd ezt antik original függő tekercset, amely valamikor 1900 és 1940 között készült kézzel készített mestermű. Ha szeretnél lakásodba antik japán hangulatot, e régi tekercs méltó szimbóluma lehet a japán kultúra iránti vonzalmadnak.
Kakejiku tájkép
A nagy méretű kakedzsiku különleges, antik fali tekercs, kézzel készített művészi alkotás, egyedi és megismételhetetlen. A háttér selyem is kézzel készített. A papír yasen papír. Korából kifolyólag felszínén karcolások és enyhe piszkozódás látható.
Származási kor: 1900-1940
Származási hely: Japán
Anyaga: túlnyomó részt selyem és papír
A kakejiku teljes mérete: 58 cm x 185 cm
Súly: 422 g
A képen található írásjegyek magyarázata szakértőnk szerint:
A tekercs két koi hal (鯉) elegáns ábrázolását ábrázolja, amelyek egy fenyőfa (松) ága alatt úsznak.
A két koi, egy fekete (magoi) és egy tarka (nisikigoi) a jint és a jangot, a harmóniát és az élet egyensúlyát szimbolizálja. A koi a kitartás, az ambíció és a siker szimbóluma is, mivel ismertek arról, hogy képesek felfelé úszni a folyón. Az élénk színek és a finom részletek bemutatják a művész mesterségét és e halak természetes kecsességét. A víz feletti fenyőfa a hosszú élettartam és a rugalmasság hagyományos japán szimbóluma, mivel örökzöld marad az évszakok során. Finom ágai egyensúlyt és eleganciát adnak a kompozíciónak. A műalkotás harmonikusan ötvözi az erő, a kitartás és a tartós szépség szimbólumait, így rendkívül impozáns és mély tartalmú darab.
A fotón a művész aláírása, 雲鳳 (Unpó) és egy hozzá illő piros pecsét (hanko) látható, a tekercs jobb alsó sarkában. Az Unpó név jelentése "Felhő Főnix", ami a miszticizmus és a nagyszerűség érzését idézi, arra utalva, hogy a művész igazodik a természeti szépséghez és a spirituális témákhoz. A piros bélyegző hitelesíti a műalkotást, és a művész büszkeségének és identitásának személyes jeleként szolgál. A japán művészetben az ilyen pecsétek szerves részét képezik egy alkotás esztétikai és kulturális értékének.
Az Unpó által festett kakejiku mesterien ragadja meg a koi halak és fenyőfák szépségét és szimbolikáját, képviselve az egyensúlyt, a kitartást és a hosszú élettartamot. A művész aláírása és pecsétje hitelességet és presztízst kölcsönöz a műnek, amely így nemcsak esztétikai, hanem filozófiai értékeket is közvetít.
*****
A kakemono 掛け物, ismertebb nevén kakedzsiku 掛け軸, egy japán tekercsfestmény vagy kalligráfia, amelyet általában selyemszövet élekkel szerelnek fel egy rugalmas hátlapra, így tárolás céljából feltekerhető. Ellentétben a makimonókkal, amelyeket egy sík felületen oldalirányban ki kell tekerni, a kakemonót a szoba belső dekorációjának részeként falra akasztják. Hagyományosan egy speciálisan értékes tárgyak bemutatására kialakított helyiség, az ún. tokonoma 床の間 fülkében van kiállítva.
Eredete állítólag a Nara-korszakra (710-794) nyúlik vissza. Eleinte vallási célokra használták őket, fokozatosan sokféle dolgot ábrázoltak rajtuk. A teakultúra fejlődésével a hagyományos japán szalonok díszítőelemeként funkcionáltak. Az Edo-korszak (1603-1868) óta a kakejiku műalkotásként egyre értékesebbé vált.