Mióta eszünk szusit? A szusi (sushi) eredete
Ha a japán konyhát nézzük, végtelenül színes ételkínálattal találkozhatunk. Ám ha tíz embert megkérdezünk, melyik a legismertebb japán étel, kilenc biztosan ezt vágja rá: sushi. És nem is méltatlanul: a sushi egyszerű, de finom, egészséges és hagyományos étel, sőt, ha a legújabb irányzatokat nézzük, nagyon trendi is...
A közismert sushi kitalálójának Hanaha Yoheit tartják, aki az ún. nigiri-zushit alkotta meg, vagyis halacskát egy rizspárnán, s tette ezt az Edó-korszakban, 1824-ben. De Japánról van szó, ezért a sushi története sok évszázadra nyúlik vissza. A sushi korai változatát már az ősidókben, a Yayoi-periódusban is fogyasztották (ie. 300 - i.sz 300), természetesen kínai mintára. A halat ekkor még fermentálták, egyfajta erjedési folyamaton vitték keresztül. Bő ezer év múlva, a Muromachi-periódusban kezdték el a rizst a fermentált hal mellé enni, de nyers halként rízsen való fogyszatása az előbb említett úriember újításáig várat még magára.
A sushi napjainkban legismertebb fajtái az említett nigiri-sushi, illetve a tekercsbe rendezett makizushi. Ugyanakkor - ahogy erre utaltunk - a nemzetközi konyhareformok szele a sushi készítést is elérte, ezért egészen érdekes és vicces megoldásokat is találunk. A sushi-rajongók, hagyománytisztelő fogyasztók a tálalásnak is megadják a módját: a sushit tálra rendezve teszik az asztalra, és kisebb tálacskát használnak a kiszedett "falatokhoz", de megvan a helye a vaszabis szójaszósznak, ill. az éppen nem használatos pálcikának is.
Itadakimasz! :)